"an independent online kurdish website

ریچار رتکلیف همسر بریتانیایی نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی که پس از سفر به ایران به همراه دختر حدود دو ساله اش بازداشت شد، از جمهوری اسلامی خواست تا او را آزاد کند.richard-and-family

نازنین زاغری-رتکلیف، ۳۷ ساله که برای بنیاد تامسون رویترز، بازوی خیریه خبرگزاری رویترز کار می کند، با دختر خردسالش به ایران سفر کرد.

او هنگامی که می خواست اوایل ماه آوریل (ماه میلادی گذشته) به بریتانیا بازگردد، در فرودگاه امام خمینی تهران توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.  نیروهای سپاه بعدا فرزند خانم زاغری را از او جدا کرده و به خانواده اش در ایران دادند و گذرنامه او را ضبط کردند.

به گزارش روزنامه گاردین او به زندانی نامعلوم در استان کرمان منتقل شده و در سلول انفرادی است.

او اجازه دسترسی به وکیل ندارد و خانواده اش مطلع شده اند که برای اقرار به اتهامات نامشخص تحت فشار قرار گرفته است. خانواده خانم زاغری می گویند که بازداشت او در ارتباط با امنیت ملی است.

به گزارش گاردین، ریچارد رتکلیف -همسر خانم زاغری- که به او توصیه شده به ایران سفر نکند، می گوید از زمان بازداشت همسرش در ایران نتوانسته دخترش را ببیند و یا با همسرش صحبت کند.

ریچارد رتکلیف در طوماری آنلاین خطاب به دیوید کمرون نخست وزیر بریتانیا خواستار کمک او به بازگرداندن همسر و فرزند ۲۲ ماهه اش به بریتانیا شده است.

جمهوری اسلامی ایران سابقه طولانی در بازداشت شهروندان ایرانی دارای تابعیت دوگانه به ویژه شهروندان ایرانی آمریکایی دارد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه هایی به شهروندان آمریکایی ایرانی تبار هشدار داده که از سفر به ایران خودداری کنند.

دولت حسن روحانی از ابتدای کارش ایرانیان مقیم کشورهای خارجی را به سفر به ایران ترغیب کرده است.

 

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی