"an independent online kurdish website

حضور برخی مقامات ایرانی در مهمانی سفیر سوئد در تهران به مناسبت حضور نخست وزیر سوئد خبرساز شده و روزنامه کیهان در انتقادی تند، آن را بی‌احترامی به قوانین اسلامی دانسته است.serdan-loven-suid-20170212_0

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که «ضیافت» در اقامتگاه سفیر سوئد، «در چارچوب عرف رایج و مقررات بین‌المللی» بوده است.

دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ روزنامه تندروی کیهان در مطلبی به قلم سردبیرش حسین شریعتمداری نوشت که «در اقدامی غیرمنتظره و سؤال‌برانگیز» امضای قراردادهای تجاری میان ایران و سوئد به جای مراکز رسمی در منزل سفیر سوئد برگزار شده است.

آقای شریعتمداری مدعی شده که نخست ‌وزیر و سفیر سوئد « برای حضور بدون حجاب خانم‌ها» اصرار داشته‌اند و مقام‌های ایرانی با حضور در مراسمی که شبیه «کوکتل پارتی» بوده، به قوانین اسلامی «بی‌احترامی» کرده‌اند.

روزنامه کیهان در ادامه حضور مقام‌های ایرانی در این مهمانی را «تحقیر ملت و نقض حاکمیت ملی» دانسته است.

ساعتی پس از انتشار این یادداشت، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یادداشتی نوشت که در سرانه‌های داخلی انتشار پیدا کرد. آقای قاسمی توضیح داد که «در اقامتگاه سفیر سوئد در تهران، هیچ سند یا قرارداد رسمی بین دو کشور و یا مقامات دو دولت به امضا نرسید.»

به نوشته این مقام دولتی، ضیافت در اقامتگاه سفیر سوئد « بسیار معمول» بوده؛ «در چارچوب عرف رایج و مقررات بین‌المللی حاکم بر نمایندگی‌های دیپلماتیک» برگزار شده و «حضور مقامات کشور در چنین مراسمی با رعایت موارد ضروری و بر اساس عمل متقابل صورت می‌گیرد و تصمیم شخصی نیست.»

ابتدای هفته جاری استفان لوفون، نخست وزیر سوئد در راس هیاتی دیپلماتیک به همراه مدیران ۴۰ شرکت تجاری به تهران رفت و با رهبر و رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

اکثریت وزرا و مقام‌های سوئدی که به تهران رفتند، زن بودند و حضور آنها با حجاب اسلامی در مراسم رسمی باعث بروز برخی انتقادها در فضای مجازی شد.

منبع: صدای امریکا 

serdan-loven-suid-20170212


نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی