"an independent online kurdish website

 در سال ۲۰۲۰ دست کم ۲۴۶ نفر در ایران اعدام شدند

سازمان عفو بین الملل در تازه‌ترین گزارش خود از کاهش اجرای مجازات اعدام در جهان خبر داد. در این گزارش آمده که در مقایسه میزان اعدام در سال ۲۰۲۰ به نسبت سال قبل از آن، ۲۶ درصد اعدام کمتر صورت گرفته است.

براساس گزارش این نهاد حقوق بشری که روز سه‌شنبه ۱ اردیبهشت منتشر شد، وضعیت اعدام‌ها در جمهوری اسلامی ایران تغییر چندانی نداشته و ایران بعد از چین همچنان در رتبه دوم بیشترین اعدام‌ها قرار دارد. آمار رسمی این نهاد می‌گوید ایران دست‌کم ۲۴۶ نفر را اعدام کرد. سال ۲۰۱۹، در ایران دست‌کم ۲۵۱ نفر اعدام شده بودند. 

جمهوری اسلامی برای جرایمی چون قاچاق مواد مواد مخدر مجازات اعدام را اجرا می‌کند. در سال گذشته، همچنین برخی مخالفان سیاسی از جمله نوید افکاری و فعالان رسانه‌ای نظیر روح الله زم نیز جزو اعدام شدگان بودند. ایالات متحده و کشورهای غربی، ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند. 

براساس گزارش جدید عفو بین الملل، آمار رسمی اعدام در چین مشخص نیست و هر سال این کشور هزاران نفر را اعدام می‌کند. بعد از چین، جمهوری اسلامی ایران با ۲۴۶ مورد اجرای حکم اعدام رتبه دوم را دارد. این سازمان احتمال داده میزان اعدام‌ها در ایران بیشتر باشد.

بعد از ایران، کشورهای مصر با ۱۰۷ اعدام، عراق با ۴۵ اعدام و عربستان سعودی با ۲۷ مورد اعدام و ایالات متحده با ۱۷ مورد در رده‌های سوم تا ششم قرار دارند.

منبع: صدای امریکا

!کمین گذاری برای کُشتن کولبران

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی