"an independent online kurdish website

تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی، با حضور در یکی از دفاتر قضایی تهران علیه آمران و شکنجه‌گران جمهوری اسلامی شکایت کردند.

به گزارش آواتودی؛ ۱۶ تن از فعالان سیاسی و مدنی که تجربه سلول‌های انفرادی را در دوره های بازداشت و محکومیت خود داشته‌اند، با حضور در یکی از دفاتر قضایی تهران از آمران و عاملان سلول انفرادی شکایت کرده و خواستار پیگرد قانونی کسانی شدند که در این شکنجه غیرانسانی مشارکت داشته‌اند.

بر اساس قوانین بین‌الملل و حقوق بشر، سلول انفرادی یکی از بدترین شکنجه‌ها به شمار می‌آید.

محمد رسول اف، شهناز اکملی، امیرخسرو دلیرثانی، معصومه دهقان، جعفر عظیم‌زاده، بهزاد عرب گل، راحله راحمی،‌ مزدک علی‌نظری،‌ مجید درّی، محمدرضا معمارصادقی، بهزاد همایونی، پوران ناظمی، شکرالله مسیح‌پور،‌ روح الله مردانی و ویدا ربانی  فعالانی هستند که علیه کسانی که در حبس آنها در سلول های انفرادی مشارکت داشته اند، اعلام شکایت کرده‌اند.

پیشتر نیز در یازدهم اسفند ۹۹ بیش از ۲۹ فعال سیاسی و مدنی که زمان بسیاری از دوران بازداشت و محکومیت‌شان را در سلول‌‌های انفرادی محبوس بوده و اعمال سلول انفرادی را ناقض رأی وحدت رویه دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۸۲ می ‌دانستند، اقدام به «ثبت دادخواست علیه آمران، عاملان و مامورانی» کرده بودند که در این روند مشارکت داشته‌اند.

در میان این فعالان چهره‌هایی چون نرگس محمدی، ابوالفضل قدیانی، جعفر پناهی، فائزه هاشمی رفسنجانی، ژیلا بنی‌یعقوب، بهمن احمدی امویی، سعید مدنی،‌ رسول بداغی و … حضور داشتند.

آنها سلول انفرادی را «مصداق بازر شکنجه» دانسته و خواستار توقف آن شده‌ بودند.

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی