"an independent online kurdish website

در ماه‌ دسامبر 2018 مقاله‌ای تحت عنوان (ناسیونالیسم کرد و امپریالیسم) به‌ قلم خانم شهرزاد مجاب را در سایت {آزادی بیان (www.azadi-b.com) }مطالعه‌ نمودم که‌ بر اساس دیدگاه‌ دو فرد زیر:


1 – (امیر حسن‌پور) نویسنده‌ کتاب (بر فراز موج نوین کمونیسم)

2 – (چامسکی) زبان‌شناس سرشناس و منتقد روابط خارجی آمریکا.

آماده‌ گشته‌ است، به‌ قسمتی از آن بنگریم:

 

{ناسیونالیسم کرد و امپریالیسم

مدتی است که در رسانه‌ها بحث‌های گوناگونی در مورد ارتباط نیروهای اپوزیسیون ایران با آمریکا در جریان است. در میان این گفتگوها و تبادل نظرها توجهم به موضع آقای عبدالله مهتدی، رهبر کومه‌له، جلب شد که در آخرین دیدارش با مایک پومپئو (وزیر امور خارجه آمریکا) و جان بولتن (مشاورامنیت ملی آمریکا) تاکید کرده‌ که کومه‌‌له ایشان و کردها دوست و متحد آمریکا و اسرائیل هستند. از این موضع سیاسی عبدالله مهتدی تعجب نکردم؛ غمگین و سخت خشمگین شدم. غمگین از سرنوشت جنبشی به حق، جنبش خلق کرد علیه ستم ملی؛ از مبارزات زن و مرد پیشمرگه که با شهامت و فداکاری در مقابل حملات نظامی رژیم اسلامی چهل سال پیش ایستادند (بزودی چهل سال از تابستان ۱۳۵۹ و حمله نظامی ارتش تازه به قدرت رسیده رژیم اسلامی به کردستان می‌گذرد) اما فداکاری هایشان را رهبرانی مانند مهتدی وارد همان سیستمی کردند که عامل این ستم گری است. ………… چقدر اسفبار است که آقای مهتدی به این نتیجه رسیده که هیچ بدیلی نیست بجز پیچ و مهرۀ رژیم حاکم در آمریکا شدن و جنبش مردم کردستان علیه ستم ملی را ذخیرۀ پروژههای امپریالیستی ایالات متحده کردن. غمگین هستم از اینکه این تفکر راست روانه شما مبارزات به حق نیروهای مترقی کرد را هم پایمال می کند. …… زبان کردی را آموختم تا بتوانم به مردم و فرهنگ مبارزاتی این جنبش ملی مهم نزدیک‌تر شوم و بیاموزم. از یار و رفیق زندگیم، امیر حسن‌پور، آموختم که باید با سلاح «نقد بی‌رحمانه»مارکس به مبارزه‌ی فکری علیه ناسیونالیسم رفت.

امیر می‌نویسد: امیر می‌نویسد:[۱] ………

امپریالیسم و بنیادگرایی اسلامی،‌این دو نیروی منسوخ تاریخ معاصر، دنیارا به عرصه تاخت و تاز، جنگ و کشتار، اشغالگری و اسارت، استثمار و ستم، خشونت علیه زنان، خرافه‌پراکنی، تفرقه‌اندازی مذهبی، ستم ملی، و نابودی محیط زیست تبدیل کرده‌اند.هرچند امروزه این دو نیروی ارتحاعی با یکدیگر می‌جنگند، تکیه‌گاه هر دوی آن‌ها سیستم سرمایه‌داری امپریالیستی است. شیوه‌ تولید و نظام اجتمامی و سیاسی هر دوسرمایه‌داری است که سرچشمه تولید و بازتولید این نیروهای سیاسی منسوخ و کلیه دهشت‌های جهان معاصر است.

….کردستان از جمله مناطق خاورمیانه است که در آتش این جنگ می‌سوزد. نیروهای مسلح کرد، هم در عراق و هم در سوریه، بخش مهمی از ارتش نیابتی آمریکا را تامین می‌کنند. سه دهه مبارزه مسلحانه ناسیونالیست‌های کرد علیه بغداد، کردستان عراق را با اتکا به جنگ آمریکا علیه صدام حسین به حکومتی نیمه مستقل تبدیل کرد،‌ و اکنون پایگاه اقتصادی و نظامی آمریکا، اسرائیل و قدرت ‌های ناتو است. ناسیونالیسم کرد و جنبش ملی کردستان نشان‌ داده ‌اند که، مانند سایر جنبش‌های ملی، بخشی از سیاست و ایدئولوژی سرمایه‌ داری هستند و در نهایت ناگزیر تبدیل به پیچ و مهره‌ های نظم جهانی امپریالیستی می‌شوند. ……..

 

عدم وجود «رهبری انقلابی» بود که کردستان عراق را «اسرائیل شمالی» کرد، «پیشمرگه، که در جنبش ملی سمبل مبارزه برای رهایی توده‌های مردم به شمار می‌رفت، به «ارتش نیابتی آمریکا» تبدیل شد (همانجا، ص ۱۹).

شهرزاد مجاب استاد مطالعات زنان و آموزش، دانشگاه‌ تورنتو

امیر حسن‌پور (۱۳۹۶)، بر فراز موج نوین کمونیسم}.

**

لازم به‌ توضیح است که‌ مطلب بالا را بازنوسی شده‌، سعی کرده‌ام 100% امانتدار باشم، اگر 1%ی اشتباه‌ در آن باشد معذرت میخواهم!

 

همچنانچه‌ میبینیم در قسمت فوق و پراگراف آخر آن، جمله‌ء زیر وجود دارد:

{عدم وجود «رهبری انقلابی» بود که کردستان عراق را «اسرائیل شمالی» کرد}

این قسمت از آن‌: {کردستان عراق را «اسرائیل شمالی» کرد}

ذهن مرا بخود مشغول نمود، چون از طرفی با قسمتهای (قبلی نوشته‌ متناقض میباشد) و از طرف دیگر جمله‌ء «اسرائیل شمالی» که‌ برای (کردستان) بکار میرود {زاده‌ افکار جنایتکارانه‌ء (اردوغانهای ترکییه)‌، (اسدهای سورییه‌)، (صدامهای قبلی و امروز عراق) و کینه‌ و نفرت درونی (آیت الله‌ خمینی رهبر انقلاب اسلامی مردم ایران و آیت الله‌ خامنه‌ای جانشین، رفسنجانی، روحانی، خاتمی، محمود احمدینژاد، بنیصدر … و‌ یاران (اپوزیسیون نمای) آنها در خارج از ایران که‌ ریشه‌ اختلافات دینی و اسلامگرای آنها با اسرائیل و دین یهودی  میباشد!).

به‌ دلایل فوق تصمیم گرفتم کتاب (بر فراز موج نوین کمونیسم) را پیدا کنم. خوشبختانه‌ در سایت (google) آنرا با مشخصات زیر یافتم:

{مشخصات نشر:

رم، انتشارات حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینست مائوئیست)، 1396/2017

مشخصات ظاهری 360 ص

نوبت چاپ اول، 1396

ویرایش: ایده‌ علیزاده‌

طرح جلد و صفحه‌ آرایی: مهدی پوریان

ASBN-139781544655987

موضوع: مارکسیسم، جنبش دانشجویی، جنبش زنان، کمونیسم

انتشارات حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینست مائوئیست)

رم، ایتالیا 2017}.

**

کتاب را آنرا مطالعه‌ کردم. لازم به‌ یادآوری است صفحات (17- 18- 19– 20) که‌ منبع مقالهء (ناسیونالیسم کرد و امپریالیسم) است‌، با دقت بیشتری خواندم! خوشبختانه‌ آنچه‌ را که‌ متناقض بودن نوشته‌ تشخیص داده‌ بودم مشاهده‌ نموده‌ و با کمال تعجب دیدم که‌ جمله‌ء: {کردستان عراق را «اسرائیل شمالی» کرد} که‌ طبق نوشته‌ء خانم (مجاب) در صفحه‌ء (19) آن کتاب میباشد، وجود ندارد!

جهت درستی گفته‌هایم صفحه‌ (19) را ضمیمه‌ این مطلب مینمایم تا خواننده‌گان گرامی با چشم خویش ببینند.

لازم به‌ یاد آوریست در مقاله‌ء (ناسیونالیسم کرد و امپریالیسم) مسائل قابل توجهی وجود دارد که‌‌ باید به‌ آنها پرداخت. اما بهتر دانستم اول از خانم مجاب درخواست نمایم موضوع جمله‌ء {کردستان عراق را «اسرائیل شمالی» کرد} که‌ در {مقاله‌ هست و در ضحفه‌ء (منبع) نیست} را برای خوانندگان که‌ من هم یکی از آنها میباشم، توضح دهند.

سه‌عی سه‌قزی

3/2/2019

sai.saqzi@gmail.com

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی